Adam Kayalar

0

Adamkayalar Mersin‘in Erdemli ilçesinde ve Şeytan Deresi Vadisi’nde. Kızkalesi’ne 5 kilometre uzaklıkta yani arabanız varsa 7-8 dakikada ulaşabilirsiniz. Adamkayalar ismini kayaların üstüne yapılan insan kabartmalarından almış.

Yaklaşık M.Ö 2.-3. yüzyıllarda yapıldığı söyleniyor ama bu kesinleşemeyen bir bilgi. Kabartmalar; 11 erkek, 4 kadın, 2 çocuk, 1 dağ keçisi ve 1 kartal olmak üzere farklı şekillerde yapılmış. Aslında dünya çapında bu kadar ilgi çeken bir turist noktası olsa da Adamkayalar herkesin ulaşabileceği bir yerde değil çünkü dik bir yamaçta yer alıyor.

Bu yüzden kayalıkları geçip ulaşmak için ciddi bir efor ve uygun ayakkabılar gerek. Eğer beni zorlamaz derseniz Adamkayaların çevresine mutlaka gidin deriz çünkü çok önemli bir arkeolojik nokta.

Adamkayalar’a nasıl gidilir?

Adamkayalar, Silifke-Erdemli (Antalya-Mersin) karayolu üzerinde Kızkalesi’ne yakın bir konumda bulunuyor. Kızkalesi’nden Erdemli’ye doğru ilerlerken Adamkayalar tabelasından kuzeye dönülüyor. Hüseyinler yolundan 7 km sonra sola ayrılan bir toprak yola giriliyor. Adamkayalar tabelasını görünce aracınızı park edin.

Yol maalesef çok iyi işaretlenmiş değil, yönlendirmeler çok eksik ve neredeyse yok. Asfaltı geçtikten sonra vadiye doğru ilerleyin. Adamkayalar sağda gördüğünüz tepenin vadiye bakan yüzünde yer alıyor. Yalnız oraya ulaşmak için siz ter yöne, solda doğru yürüyün, oradan aşağıya inen dik basamakları göreceksiniz.

Adamkayalar’a gitmek biraz meşakkatli ama böylesi benzersiz güzelliği görmeye değer. Yer yer çok dik ve yüksek basamakları inip/çıkmanız gerekiyor. Acele etmeden çok dikkatli inin, çünkü bazı yerleri riskli.

Adamkayalar, Mersin kent merkezine 72 km, Erdemli’ye 27 km, Silifke’ye ise 41 km uzaklıkta. Adamkayalar’a en yakın havalimanı 145 km uzaklıktaki Adana Şakirpaşa Havalimanı. Adamkayalar’a kadar gelmişken bölgenin en büyük obruklarından birinin etrafına kurulan Kanlıdivane yi ziyaret edebilirsiniz.

Adamkayalar, Akdeniz kıyı şeridinde tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Mersin’de gezilecek yerler arasında. Dünyada benzerine zor rastlanan kabartmalar, Anadolu coğrafyasında hüküm süren farklı uygarlıklardan günümüze ulaşmayı başaran eşsiz mirasın en önemli yansımalarından biri.